Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
relacje na mapie
Regulamin forum

Teraz jest N wrz 22, 2019 10:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 488 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sie 12, 2019 6:12 am 
Przypadek beznadziejny

Powiem szczerze, że wolałam zwiedzać odbudowane Bobolice niż kolejne ruiny. Mi się podobało.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pn sie 12, 2019 7:50 am 
Uzależniony ;-)

W przypadku Bobolic mieliśmy dość marne ruiny, które odbudowali do postaci "bajkowego", ale estetycznego zameczku. W pobliżu, postawili elegancki hotel i zajazd, które jednak nie dominują okolicy, bo znajdują się w obniżeniu, a całość terenu przypomina zadbany park, z wielkim darmowym parkingiem. Takie coś to ja jeszcze rozumiem.

Skrajnym przeciwieństwem tego jest Ogrodzieniec. Duże i okazałe ruiny pozostały ruinami, a skoncentrowali się głównie na murze dookoła, żeby im ludzie nie włazili na teren. Pod murami powstał bez ładu i składu cyrk w postaci badziewnego wesołego miasteczka. Jakiś tor saneczkowy, park linowy, park miniatur, park rozrywki dla dzieci z dużym dmuchanym zamkiem. Patrząc na to z daleka, niedługo nie będzie widać zamku właściwego, bo to co dookoła go zasłoni. Do tego stragany z chińskim badziewiem i fastfoody poupychane gdzie się da, brak parkingu (miejscowi wpuszczają auta i autobusy na swoje podwórka za opłatą).

Mirów ma potencjał. Zamek jest fajny i dobrze, że coś przy nim robią. Jednak można zobaczyć, że otoczenie zmienia się raczej w kierunku Ogrodzieńca, a nie Bobolic. Są już budki z badziewiem i dmuchany zamek. Takie zamki w ruinie to oczywiście dylemat. Co z nimi robić? Pozostawione bez opieki niszczeją. Państwo nie ma pieniędzy, żeby do każdego dokładać. Sprywatyzowane zamieniają się w komercyjny cyrk i tracą swój pierwotny charakter.

Kiedyś przejeżdżając przez Austrię zobaczyłem ruiny na wzniesieniu. Zrobiliśmy spontaniczny przystanek. Część zamku w formie tzw. trwałej ruiny, przystosowana do zwiedzania, można wyjść na jakieś punkty widokowe, wieżę. W piwnicach cześć muzealno-ekspozycyjna, do tej pory pamiętam "bajkowe sceny" przedstawiające legendę Nibelungów. Było też miejsce na restaurację pasującą stylowo do całości i sklep z pamiątkami. Niestety u nas tak to nie działa.
http://navtur.pl/place/show/731,zamek-aggstein

PostNapisane: Pn sie 12, 2019 8:03 am 
Przypadek beznadziejny

W Ogrodzieńcu byłam dosyć późną jesienią, raczej jeszcze październik, było uroczo. Jeszcze dużo szeleszczących pod stopami liści, piękne pomarańczowe słońce, ludzi niewiele.
Potem którąś wiosną byłam ponownie i wtedy chyba również w Olsztynie. Miałam podobne odczucia. Chciałam sobie jak najszybciej stamtąd pójść.

PostNapisane: Cz sie 15, 2019 11:03 pm 
Uzależniony ;-)

Kolejna Jurajska wycieczka.
Zaczynamy w Żarach. Najpierw kawałek lasem. Czuć wilgoć po ostatnich opadach, pojawiły się grzyby.

Obrazek

W polach już całkowicie po żniwach. Szybko w tym roku się uwinęli.

Obrazek

W Szklarach przy pomniku Powstańców Styczniowych postawili kilkanaście tablic. Przeczytałem wszystkie. Ciekawy jest opis bitwy, która miała tu miejsce. Zaczęło się od tego, że powstańcy wysłali do gospody dwóch żołnierzy po wódkę, a ci spotkali patrol kozacki, który ich pogonił.

Obrazek

A to już Dolina Będkowska i skała Dupa Słonia. Wspina się na nią mała dziewczynka (widoczna pośrodku).

Obrazek

Naprawdę mała... ale daję radę.

Obrazek

Przemieszczamy się głównie bezszlakowo w kierunku zachodnim. Udaje się dotrzeć pod skałę Leśna. Jesteśmy tu pierwszy raz. Spora skała wśród wysokich drzew.

Obrazek

Udało się ją zdobyć. Wierzchołek jest równo z koronami drzew.

Obrazek

Widok na Słoneczne Skały i kościół w Przegini.

Obrazek

Teleportujemy się w Słoneczne Skały.

Obrazek

A potem długimi otwartymi jurajskimi ścieżkami wracamy w kierunku auta.

Obrazek

Ładne kolorki pojawiają się jak zwykle przed zachodem słońca.

Obrazek

PostNapisane: Pt sie 16, 2019 8:27 am 
Przypadek beznadziejny

U nas nie ma w ogóle zieleni. Wszystko w kolorach tego ścierniska. Susza totalna.

PostNapisane: Pt sie 16, 2019 9:15 am 
Uzależniony ;-)

A ja własnie zauważyłem, że zielone wraca. W lipcu pod pracą wszystkie skoszone trawniki były żółte, a teraz zielone, jak w maju.

PostNapisane: Pt sie 16, 2019 10:33 am 
Przypadek beznadziejny

Ale coś tam pada, tu nic, ciągle słońce. Pod mostem widzę jak przejeżdżam sucho, nawet strumyka nie widać. Byłam na cmentarzu, jest tam jeszcze taka stara studnia na korbę, to wiadro położyło mi się na dnie..

PostNapisane: N wrz 22, 2019 7:24 pm 
Uzależniony ;-)

Wczoraj wróciliśmy z długiego urlopu nad ranem, jednak nie daliśmy rady wysiedzieć w domu jak taka super pogoda. I wiecie co, Polska jest bardzo ładna i taka swojska :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 488 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Strefa czasowa: UTC + 1